RSV (آر اس وی) یا ویروس سین سیشیال تنفسی

RSV

RSV (آر اس وی) یا ویروس سین سیشیال تنفسی چیست؟

RSV  (به انگلیسی: respiratory syncytial virus) شایع‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و نیز مهم‌ترین پاتوژن در کودکان کم سن است. ویروسی است که بیماری‌ای شبیه سرماخوردگی در نوزادان و کودکان ایجاد می‌کند.

علائم RSV چیست ؟

معمولا افراد آلوده به ویروس سین سیشیال تنفسی ۴ تا ۶ روز بعد از ابتلا علائم را نشان می دهند.

  • آبریزش بینی
  • کاهش اشتها
  • سرفه کردن
  • عطسه کردن
  • تب
  • خس خس سینه

این علائم معمولاً به صورت مرحله ای ظاهر می شوند و نه همه به یکباره! در نوزادان بسیار جوان مبتلا به آر اس وی تنها علائم ممکن است تحریک پذیری، کاهش فعالیت و مشکلات تنفسی باشد.

تقریباً همه کودکان تا دو سالگی دچار عفونت RSV می‌شوند.

اگر شما یا فرزندتان در تنفس مشکل دارید، مایعات کافی نمی نوشید یا علائم بدتر شده را تجربه می کنید، با پزشک متخصص خود تماس بگیرید

درمان RSV

آر اِس وی به خودی خود موجب نگرانی نیست. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، بیشتر کودکان تا دو سالگی دست‌کم یک بار به این ویروس آلوده می‌شوند. این بیماری برای اکثر کودکان مثل سرماخوردگی است، با آبریزش بینی و سرفه که خودبخود خوب می‌شوند. ولی در بعضی نوزادان یا کودکان خردسال، آر اِس وی می‌تواند باعث برونشیت شود یعنی التهاب قسمت‌های تحتانی ریه، بنابراین ممکن است نتوانند راحت نفس بکشند و غذا بخورند.

تقریبا یک تا دو درصد کودکان مبتلا به آر اِس وی نیاز به بستری و اکسیژن (با لوله بینی یا ماسک) پیدا می‌کنند. به احتمال کمتر، برخی ممکن است به تغذیه از راه لوله نیاز پیدا کنند. با این حال اکثر آنها ظرف چند روز با همین درمان‌ها بهبود پیدا می کنند.

چگونه به RSV مبتلا می شویم؟

این عفونت تنفسی به‌طور مؤثری بین اعضای خانواده پخش شده و تا ۴۰٪ بچه‌ها آلوده می‌شوند. انتقال از راه تماس نزدیک با دست آلوده یا گرد و غبار و خود آلوده سازی از ملتحمه یا بینی و نیز عطسه و سرفه با انتشار ذرات درشت معلق انجام می‌گیرد

چه اقداماتی می توانیم برای تسکین بیماری انجام دهیم؟

  • تب و درد را با داروهای کاهش دهنده تب و مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن کنترل کنید. (هرگز به کودکان آسپرین ندهید!)
  • مایعات کافی بنوشید. برای افراد مبتلا به عفونت RSV نوشیدن مایعات کافی برای جلوگیری از کم آبی (از دست دادن مایعات بدن) مهم است.
  • قبل از دادن داروهای سرماخوردگی بدون نسخه به کودک خود با پزشک خود صحبت کنید . برخی از داروها حاوی موادی هستند که برای کودکان مفید نیستند.

 


به اتفاقات کوچک اهمیت دهید، آنها اتفاقات بزرگ را رقم می زنند. هوم لب همیشه همراهتان است.

پیشنهاد می کنم برای آگاهی از سلامت خود و خانواده محترمتان از خدمات خونگیری و نمونه گیری آزمایشگاه در منزل و محل کار، هوم لب استفاده نمایید.

جهت درخواست آزمایش در تهران وارد شوید :
آزمایش آنلاین

این محتوا به عنوان ، بخشی از خدمات خونگیری در منزل هوم لب ارائه می شود. homelab یافته های تحقیق را به منظور افزایش دانش و درک در مورد سلامت و بیماری در بین بیماران ، متخصصان بهداشت و مردم ، ترجمه و پخش می کند.


  :Reference

www.cdc.gov

 

 

1 دیدگاه برای “RSV (آر اس وی) یا ویروس سین سیشیال تنفسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *